System 3-tävling (fd A)
System 3 riktar sig till åkare som siktar mot en prestationsinriktad tävlingsverksamhet. System 3 förbereder åkare inför nationella serien. Här introduceras kortprogram och resultatet börjar få betydelse i och med att resultat från System 3 kan ligga till grund för antagning till nationella serien (poänggräns i kombination med högre testkrav). I System 3 ska åkare vara beredda på att i olika sammanhang möta åkare i nationella serien som kan bli tilldelade System 3-tävlingar. Detta är en del i förberedelserna för nationella serien och den prestationsinriktade tävlingskarriären.
Åkare i System 3 som presterar höga poäng under pågående säsong kan bli tillfrågade att delta på enstaka deltävlingar i nationella serien. Svenska Konståkningsförbundet sammanställer alla resultat från System 3 fortlöpande under säsong bl.a. i detta syfte. För ansökan till nationella serien räknas nästhögsta poängen från System 3.
Information Våren 2026
OBS! Kolla alltid här på hemsidan för den senaste informationen!
Information Våren 2026
Vänligen se nedan informationsblad som skickats ut till alla föreningar och SDF gällande System 3 och anmälningsförfarandet för vårens tävlingsfördelning:
Information om anmälan till System 3 Våren 2026 pdf, 259.6 kB. - utskickat 2026-10-20
Information Hösten 2025
OBS! Kolla alltid här på hemsidan för den senast uppdaterade versionen!
Tävlingsfördelning
Fördelning av höstens System 3 tävlingar efter första och andra intaget.
Fördelning Hösten 2025 xlsx, 63.6 kB.
Prel fördelning utskickat 2025-07-04
Slutgiltig fördelning publicerad 2025-08-11 - uppdaterad 2025-08-22.
Information Hösten 2025
Vänligen se nedan informationsblad som skickats ut till alla föreningar och SDF gällande System 3 och anmälningsförfarandet:
Information om System 3 och Nationella serien pdf, 145.7 kB. - utskickat 2025-02-19
Information om anmälan till System 3 pdf, 150.6 kB. - utskickat 2025-05-09
Information om System-3 fördelning
Information om reserver på System 3-tävlingar
Till varje System 3-tävling upprättas även en reservlista för att utnyttja alla platser fullt ut och för att skydda arrangören från för lågt deltagarantal. I andra hand för åkarna om de pga någon oförutsedd händelse missar ett ordinarie tävlingstillfälle så ska det finnas en möjligt chans till. Detta kan i sin tur innebära att några åkare i slutändan får fler tävlingstillfällen än andra. Föreningarna själva tar ansvar för när och vilka de anmäler som reserver till de tilldelade reservtävlingarna samt prioriterar åkarna om de har flera reserver i samma klass. Åkare från Reservlista 2 har företräde före ordinarie reserver tills det att de erhållit en (1) System 3-tävling. SKF tilldelar åkarna reservtävlingar och försöker ta hänsyn till en jämn fördelning av reserver för arrangören och om möjligt att hålla ihop föreningarnas åkare. Det sista är inte alltid möjligt om klassen inte finns som ordinarie eller det krockar med ordinarie tävlingar för vissa åkare. Fr.o.m. våren 2025 kan även åkare i nationella serien anmälas som reserv i System 3-tävlingar. Åkare från nationella serien prioriteras efter de System 3-åkare som har tävlingen som reserv i de fall det upprättas lottning av reservintaget. I de fall det är aktuellt tävlar åkare i System 3 och nationella serien mot varandra i samma klass.
Reservlista 2
Reservlista 2 är till för åkare som uppnår kraven för att vara System 3-åkare under hösten men efter sista anmälningsdagen för andra intaget. Andra intaget (för åkare som klarade testkriterierna under sommaren 2025) var öppet för anmälan t.o.m 10e augusti. Anmälan till Reservlista 2 görs via SportTA Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Frågor om System 3-tävlingar ställs till tavling@skatesweden.se
Publicerad: 2022-12-20
Senast uppdaterad: 2025-10-20