Leon Lurje Trophy 2027 blir en del av Challengerserien – firar 20 år med världseliten i Göteborg
.png)
Leon Lurje Trophy 2027 blir en av deltävlingarna i den internationella Challengerserien i synkroniserad konståkning. Samtidigt firar tävlingen sitt 20-årsjubileum – en milstolpe som nu uppmärksammas genom att välkomna världens främsta synkrolag till Göteborg.
Den 29–31 januari 2027 avgörs tävlingen i Frölundaborg, där publiken får uppleva synkroniserad konståkning på allra högsta nivå. Att ingå i Challengerserien Länk till annan webbplats. innebär ett lyft både sportsligt och internationellt, och stärker Sveriges position som arrangör av stora tävlingar inom synkro. Parallellt med Challenger-tävlingen arrangeras även en internationell synkrotävling för advanced novice, vilket skapar en hel helg fylld av synkroniserad konståkning för såväl framtidens åkare som världseliten.
- Det känns väldigt roligt att vi i samband med Leon Lurje Trophys 20-årsjubileum återigen är en del av Challengerserien. Det gör att vi får chansen att fira jubileet på allra bästa sätt tillsammans världseliten i synkroniserad konståkning och inspirera både aktiva och publik på hemmaplan i Göteborg, säger Marie Dahllöf, förbundschef för Svenska Konståkningsförbundet.
- Det är också ett kvitto på den höga kvalitet och det starka engagemang som under många år har byggts upp kring tävlingen, ett arbete som ytterst bottnar i Leon Lurjes stora passion för synkroniserad konståkning.
Leon Lurje Trophy instiftades 2007 till minne av Leon Lurje – en av de mest inflytelserika profilerna inom svensk och internationell synkroniserad konståkning. Lurje föddes i Belarus och kom till Sverige som 13-åring. Hans passion för konståkning väcktes tidigt, och även om hans egen aktiva karriär i isdans blev kort, kom han att göra ett desto större avtryck som domare, funktionär och ledare.
Han nådde den högsta internationella nivån som domare inom synkroniserad konståkning och var även teknisk delegat vid världsmästerskap. Internationellt fick han stort inflytande genom sitt arbete inom Internationella Skridskounionen (ISU). Vid tiden för sin tragiska och alldeles för tidiga bortgång, endast 48 år gammal, var han ordförande för ISU:s tekniska kommitté för synkroniserad konståkning – som enda svensk på en så hög position inom disciplinen.
Utanför isen var Leon Lurje en framstående läkare och verksam som kardiolog vid Sahlgrenska Universitetssjukhuset. Trots en krävande yrkeskarriär fortsatte han att driva utvecklingen av synkroniserad konståkning framåt – inte minst genom sitt engagemang i internationella tävlingar.
En av hans stora drömmar var att skapa en internationell tävling med fokus på bredd och återväxt, där även ungdomar skulle få möjlighet att tävla och utvecklas. Den visionen lever vidare genom Leon Lurje Trophy, som instiftades till hans minne 2007 och sedan starten varit en viktig mötesplats för lag på olika nivåer.
- Det här blir ett jubileum som verkligen speglar Leons vision – där unga åkare får växa och inspireras när de möter världseliten, säger Marie Dahllöf.
Publicerad: 2026-07-06
Senast uppdaterad: 2026-07-17