Hoppa till sidans innehåll

Kvalificerade till Elitseriefinalen i Konståkning 12–14 april

10 APR 2019 13:15
Elitseriefinalen i Konståkning för säsongen 2018/2019 äger rum i Göteborg den 12–14 april. Kvalificerade till finalen är de som under elitseriens fem tidigare deltävlingar samlat flest poäng.
  • Skapad: 10 APR 2019 13:15

Följande konståkare från hela Sverige samlas i Göteborg i april för att göra upp om vinsten i Elitserien 2018/2019. Medaljörerna i junior- respektive seniorklassen deltar i en isshow som anordnas i anslutning till finalen.

Seniorer Damer
Elin Hallberg, Göteborgs KK
​​Isabelle Paulsson, IFK Helsingborg
​​Danielle Kristensson, Karlskrona ASK
​​Anita Östlund, Landvetter KK
​​Ildi Adok, Linköpings KF
​​Natasja Remstedt, Mörrums KK
​​Cecilia Frydén, Tibro KK
​​​Cassandra Johansson, Tibro KK
​​​Josefin Taljegård, Västra Frölunda KK
​​​Smilla Szalkai, Älta IF

Seniorer Herrar
Mikael Nordebäck, Föreningen Skating and Dance Academy
​Daniel Engelsons, Linköpings KF
​Nikolaj Majorov, Luleå KK
​Natran Tzagai, Stockholms Allmänna SK

Juniorer Damer
Tessi Tranehed, Enebybergs IF
​Emelie Ling, Föreningen Solna Konståkning
​Sigrid Telliskivi, Föreningen Solna Konståkning
​Emelie Nordqvist, Lerums KK
​Frida Sandgren, Lerums KK
​Tifani Teszari, Linköpings KF
​Vivien Teszari, Linköpings KF
​Saga Holmberg, Mariestads KK
​Isabella Vanderlaat, Mörrums KK
​Leia Lanneskog, Stockholms KK
​Peggy Delvret, Uddevalla KF
​Tuva Frisén, Älta IF

Juniorer Herrar
Andreas Nordebäck, Föreningen Skating and Dance Academy
​Oliver Praetorius, Lerums KK
​Viktor Åberg, Stenungsunds KK
​Nels Ireholm, Svea KK
​Casper Johansson, Tibro KK
​Daniel Seidel, Älta IF

Ungdom 15 Flickor
Felicia Eriksson, Enebybergs IF
​Josefin Brovall, Föreningen Solna Konståkning
​Julia Brovall, Föreningen Solna Konståkning
​Natalia Jansson, Isdala KK
​Tova Lantz-Harari, KK Sundbyberg
​Signe Thörn, KK Sundbyberg
​Magdalena Fors, Viggbyholms IK
​Denise Costell, Älta IF

Ungdom 13 Flickor
Nina Fredriksson, Föreningen Solna Konståkning
​Elicia Ling, Föreningen Solna Konståkning
​Babeth Hansson-Östergaard, Karlskrona ASK
​Mia Malin, KK Sundbyberg
​Tyra Berglund, Stockholms KK
​Julia Johansson, Stockholms KK
​Miranda Lundgren, Tibro KK
​Amanda Ragnevi, Uddevalla KF

Ungdom Pojkar
Måns Westman, Göteborgs Isdansklubb
​Adam Bjelke, IFK Österåkers KK
​Albin Samuelsson, Lerums KK
​Erik Pellnor, Rosenlunds KF
​Benjamin Severinus, Svea KK

Elitserien har genomförts säsongen 2018/2019 på följande platser:
​Omgång 1
​8–9 september Luleå, Premiär (alla klasser)

Omgång 2
​13–14 oktober Enköping (ungdom)
​20–21 oktober Mölndal (junior och senior)

Omgång 3
​10–11 november Ulricehamn (alla klasser)

Omgång 4
​2–3 februari Solna (ungdom)
​2–3 februari, Trelleborg (junior och senior)

Omgång 5
​2–3 mars Jönköping (alla klasser)

Läs mer om Elitseriefinalen här: ​http://skatesweden.se/elitseriefinal-2019/


Följ Elitseriefinalen via livestream kostnadsfritt!
Genom vår samarbetspartner AETV kommer alla säsongens Elitserietävlingar att livestreamas via Skateswedens Playkanal.
Allt du behöver göra är registrera en mailadress, sedan kan du ta del av dramatiken! Efter avslutad tävling läggs varje klass upp på vår Playkanal.

Skribent: Johanna Lagerman
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Konståkningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Idrottens Hus, Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
Fax: 086996429
E-post: This is a mailto link